czwartek, 16 czerwca 2016

Historia rolnictwa

Od początków życia ludzi na naszej ziemi, człowiek żywił się tym, co mu darowała gleba. Z biegiem czasu ludzie uczyły się oswajaniu płodności natury i wykorzystywaniu jej w swoich celach. Dopiero od niedawna ręce ludzkie w obrabianiu gleby zamieniły się w ciężkie, stalowe i zautomatyzowane urządzenia.

Lokomobila napędzająca młockarnię. Źródło: wikipedia.
Wdrażanie techniki w rolnictwo odbywało się znacznie wolniej, niż w przemyśle. Maszyny rolnicze i urządzenia tego czasu ograniczały się zazwyczaj wykorzystaniem siły końskiej. Od połowy XIX stulecia pojawiły się "samojezdne lokomobile" czy mówiąc prosto - traktory parowe oraz "pługi parowe". Więc najczęściej w tym okresie w rolnictwie używano lokomobile, które wykorzystywano podczas omłotu i innych prac.



Pług parowy źródło: wikipedia


Na początki XIX stulecia rozwój agrochemii stał się korzystny w rolnictwie. Coraz częściej zaczęto używać nawozy sztuczne, odwadnianie gleby, meliorację oraz inne pracy, mające na celu udoskonalenie prac rolniczych. Powstanie w Anglii na początku XIX stulecia Królewskiego Stowarzyszenia Rolniczego przyczyniło się do szerokiego rozpowszechnienia melioracji, przetwarzania gleby, siewnych i zbiorowych prac. 

Stowarzyszenie stało się prawdziwym powiewem świeżego powietrza w rozwoju rolnictwa tego okresu. Ówczesne warunki społeczne hamowały wszechstronny rozwój rolnictwa. Efektywne wykorzystanie maszyn rolniczych i udoskonalenie wszystkich urządzeń rolniczych mogło być tylko pod warunkiem obecności wielkich obszarów ziemi. Powszechne wykorzystanie maszyn, nawozów chemicznych i innych innowacji okazały się niedostępne dla drobnych gospodarstw rolnych. Właśnie z tego powodu udoskonalenie rolnictwa ograniczało się wąskim kręgiem gospodarstw pańskich. Pojawienie się i wdrażanie nowej techniki rolniczej przyśpieszało rozszczepienie warstw chłopskich i powiększało liczbę najemnych roboczych. W rezultacie Lenin napisał o tym: "Systematyczne wykorzystanie maszyn w rolnictwie nieuchronnie wypycha patriarchalnego "średniego" chłopa, jak warsztat tkacki wypycha z pracy tkacza rękodzieła."

Obecnie maszyny rolnicze są nieodłączną częścią gospodarki, gdyż znalazła się we wszystkich jej obszarach: przygotowanie ziemi; obróbka kultur ziarnowych, ich suszenie i obróbka; pracy zbiorowe oraz ładowniczo-rozładownicze; wóz żywności i inne. Tendencje rozwoju technologii dążą do automatyzacji pracy maszyn bez wielkich zatrat potencjału ludzkiego. Jak bardzo zmieniła się praca człowieka w polu przez ostatnie dwa stulecia, tak bardzo stał się człowiek uzależniony od swoich maszyn. Jak powiedział amerykański pisarz Ralph Waldo Emerson: "Ludzie stali się narzędziami swoich narzędzi." 

5 komentarzy:

  1. Części do polskich ciągników i maszyn dostępne na https://www.agroalex.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja polecam pompy tłoczkowe z http://hydrocrane.pl/pl/ - jest w czym wybierać!

    OdpowiedzUsuń
  3. W www.hydro-crane.pl ma w swojej ofercie szeroki wybór żurawi. Warto sprawdzić ich ofertę!

    OdpowiedzUsuń
  4. Rolnictwo kiedyś a teraz to zupełnie co innego. Zmieniły się systemy upraw, powstały nowe maszyny które wykonują większość prac w gospodarstwie. Większość możliwa do zakupu na kredyt http://funduszrolniczy.pl/ rolnicy mają w tym zakresie sporo godnych uwagi możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na niektórych plantacjach na częściach nadziemnych rzepaku pojawił się biały, mączysty nalot. To mączniak. Na stronie https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/tilt-turbo-575-ec znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak sobie z nim radzić.

    OdpowiedzUsuń